برای این که دقیق تر بتوانید ستون ها را با تعداد دایره های مورد نظرتان پر کنید ابتدا در همین اندازه ی فعلی عدد مورد نظرتان را روی چرتکه نشان دهید و سپس کل شکل را با ساختن گروه تا اندازه ای که لازم می دانید کوچک کنید .

برای ساختن گروه ، کلید Ctrl را نگه دارید ابتدا روی چرتکه و سپس روی کلیه ی دایره ها به صورت تک تک کلیک کنید . لازم به ذکر است که تا روی همه ی دایره های کلیک نکرده اید نباید کلید Ctrl را رها کنید . بعد از این که همه ی اجزای شکل را انتخاب کردید Ctrl  را رها کنید . 

سپس روی چرتکه راست کلیک کنید ماوس را روی Group ببرید و سپس روی Group دوم کلیک کنید . حالا اگر روی شکل کلیک کنید می توانید با گرفتن گوشه عکس ، چرتکه و دایره ها را همزمان کوچک و بزرگ کنید . اگر خواستید چرتکه را ویرایش کنید باید اجزاء گروه شده را از هم جدا کنید . برای این کار Ungroup را انتخاب کنید . 

برای انتقال شکل ساخته شده می توانید از روش Copy Paste استفاده کنید .

نکته : در حال حاضر اجزای فایل گروه شده اند . برای خارج کردن شکل از حالت گروه و ویرایش آن ، ابتدا روی شکل راست کلیک کنید . ماوس را روی Group ببرید . از لیست باز شده روی Ungroup کلیک کنید . 

یاد آوری : 

اگر خواستید مثلا تعداد ده هزارتایی ها را افزایش دهید ، بعد از Ungroup کردن ، روی دایره آبی راست کلیک کنید . در ادامه روی Copy کلیک کنید . روی چرتکه راست کلیک کنید و در نهایت Paste را انتخاب کنید . حالا با کمک ماوس شکل کپی شده را به مکان مورد دلخواه منتقل کنید . برای ظریف کاری می توانید از کلید های جهتی  صفحه کلید ، برای جابجایی دایره ها استفاده کنید . 

دانلود فایل چرتکه برای معلمان کلاس چهارم
حجم: 56.6 کیلوبایت


مطالب جدید وبلاگ مدرسه بهشت جنوب :

دانلود چک لیست قابل ویرایش علوم ششم 95

دانلود چک لیست قابل ویرایش ارزشیابی ریاضی جدید (95) ششم